توپ ایران خودرو صندلی میلیون تصویری

توپ: ایران خودرو صندلی میلیون تصویری راننده قیمت خودرو سرگرمی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مرتضوی را نمی‌توان در کنار دیگر زندانیان نگه داشت / مدیرکل زندان‌های استان تهران

مدیرکل زندان‌های استان پایتخت کشور عزیزمان ایران آخرین اوضاع پرونده‌هایی همچون پرونده حمیدرضا بقایی، سعید مرتضوی، مهدی هاشمی، وحید مرادی، نسرین ستوده، هنگامه شه

مرتضوی را نمی‌توان در کنار دیگر زندانیان نگه داشت / مدیرکل زندان‌های استان تهران

مدیرکل زندان های استان تهران: مرتضوی را نمی توان در کنار دیگر زندانیان نگه داشت

عبارات مهم : ایران

مدیرکل زندان های استان تهران:

مرتضوی را نمی توان در کنار دیگر زندانیان نگه داشت / بقایی در شرایط کاملا انسانی نگهداری می شود / بابک زنجانی به لحاظ رفت و آمد زیاد قضایی در جای خاصی نگهداری می شود

مدیرکل زندان های استان پایتخت کشور عزیزمان ایران آخرین اوضاع پرونده هایی همچون پرونده حمیدرضا بقایی، سعید مرتضوی، مهدی هاشمی، وحید مرادی، نسرین ستوده، هنگامه شهیدی و… را تشریح کرد. مصطفی محبی گفت: آقای بقایی در شرایط مناسب و کاملا انسانی در بازداشتگاه اوین نگهداری می شود. در مورد آقای مرتضوی نیز باید بگویم به علت اینکه نمی توان وی را در کنار دیگر زندانیان نگه داشت، در بند ۲۴۱ اوین در حال گذراندن حبس هست. این طور نیست امتیاز خاصی به این زندانیان داده شود.

مدیرکل زندان های استان پایتخت کشور عزیزمان ایران آخرین اوضاع پرونده هایی همچون پرونده حمیدرضا بقایی، سعید مرتضوی، مهدی هاشمی، وحید مرادی، نسرین ستوده، هنگامه شهیدی و… را تشریح کرد.

مرتضوی را نمی‌توان در کنار دیگر زندانیان نگه داشت / مدیرکل زندان‌های استان تهران

به گزارش گزینش ، مشروح گفت وگوی ایسنا با مصطفی محبی را در زیر می خوانید:

*وضعیت زندان های استان پایتخت کشور عزیزمان ایران در رابطه با کارها نظارتی و پرونده شخصیت که جهت زندانیان تشکیل می شود، به چه صورت است؟

مدیرکل زندان‌های استان پایتخت کشور عزیزمان ایران آخرین اوضاع پرونده‌هایی همچون پرونده حمیدرضا بقایی، سعید مرتضوی، مهدی هاشمی، وحید مرادی، نسرین ستوده، هنگامه شه

کسانی که وارد زندان می شوند، افرادی هستند که حسب دستور یا احکام قضایی وارد زندان می شوند و قضات دادگستری نیز بر آنها نظارت می کنند و ما هم در عنوان نظارت بر زندانیان پافشاری داریم و با روی باز از آن استقبال می کنیم. مقامات قضایی هم هر روز بهتر از دیروز حضورشان را در این زمینه زیاد کرده اند، به گونه ای که سال گذشته بیش از چهار هزار مورد دیدار به وسیله قضات استان انجام شده است هست؛ البته در هر زندان قاضی ناظر زندان را داریم و این قضات هر لحظه در زندان ها مستقرند. علاوه بر آنها قضات دادسراها اعم از دادستان و معاونین دادستان و دادیاران اجرای احکام و نیز قضات دادگاه های بدوی و تجدیدنظر در طول هفته از زندان ها دیدار به عمل می آورند.

ما در هر زندان بازرسی های مستمر را داریم. اداره کل زندان ها و مسئولین حفاظت و بازرسی و به طور کلی شرکت زندان ها هر لحظه بر عملکرد مدیریت زندان و نحوه اجرای صحیح مقررات بر زندان ها نظارت دارند و هیات های نظارت و بازرسی حقوق شهروندی دادگستری پایتخت کشور عزیزمان ایران و قوه قضاییه نیز از زندان ها دیدار می کنند به طوری که در سال ۹۶، هفتاد نفر از هیات های خارجی و ۲۶ نماینده مجلس از زندان ها دیدار کردند و آنقدر بازدیدهایمان از زندان ها زیاد است که زندانیان نسبت به این عنوان اعتراض می کنند.

ما در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران ۷ زندان از جمله زندان فشافویه، قرچک ورامین، ندامتگاه مرکزی پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ، اوین، کانون اصلاح و تربیت، شهر ری، دماوند و در استان البرز دو زندان رجایی شهر و قزل حصار را داریم.

مرتضوی را نمی‌توان در کنار دیگر زندانیان نگه داشت / مدیرکل زندان‌های استان تهران

«پرونده شخصیتی زندانیان» در زمینه کارهای فرهنگی، مددکاری، روانشناسی، بهداشت و درمان، اشتغال و حرفه آموزی آنها تشکیل می شود. ما در سال ۹۵، ۲۲ هزار پرونده شخصیتی تشکیل دادیم که سال ۹۶ این تعداد را به ۳۰ هزار پرونده رساندیم و در سه ماهه اول امسال نیز ۸ هزار پرونده شخصیتی تشکیل دادیم و امیدواریم تشکیل پرونده شخصیتی زندانیان روز به روز زیاد شود تا بتوانیم به طور صدرصد پرونده شخصیتی آنها را در تمام زندان ها تشکیل دهیم. گفتنی است بیش از ۲۴۰۰ محکوم مالی داریم که فقط جهت مهریه و نفقه در زندانند.

*چرا اوین را جزو زندان ها قرار دادید؟

زمانی که جا و امکانات نیست، ما مجبوریم در طرح طبقه بندی مان اوین را بازداشتگاه بدانیم ولی از اوین به عنوان زندان استفاده کنیم. ما در اوین غیر از افغان ها و پاکستانی ها، زندانیان خارجی را هم نگه میداریم و نمی توانیم آنها را جای دیگری ببریم. این طور نیست که ما از زندان اوین به عنوان ابزار استفاده کنیم و بازداشتگاه باشد ولی از آن به عنوان زندان استفاده کنیم.

مدیرکل زندان‌های استان پایتخت کشور عزیزمان ایران آخرین اوضاع پرونده‌هایی همچون پرونده حمیدرضا بقایی، سعید مرتضوی، مهدی هاشمی، وحید مرادی، نسرین ستوده، هنگامه شه

*با توجه به اینکه پیش تر گفته بودید که تقاضای زیاد کردن بودجه را جهت زندان ها داشتید، آیا بودجه زندان های پایتخت کشور عزیزمان ایران تامین شده است است؟

ما در رابطه با تجهیزات و بادی اسکنر با کمبود مواجه ایم و کسری بودجه داریم. تلاش داریم که این کسری بودجه را جبران کنیم ولی باید مسئولین دولتی در استان و سطح کشور با جدیت بیشتری آن را دنبال کرده و این معضل را برطرف کنند. به عنوان مثال عدم تکمیل دو زندان از زندان های پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ به علت کمبود منابع مالی هست. ما در بعضی از زندان های پایتخت کشور عزیزمان ایران به لحاظ کمبود جا، کف خواب داریم، مثل ندامتگاه مرکزی پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ. با بودجه ای که به ما داده شده است است حدود ۹۰ درصد کار یکی از زندان های استان پایتخت کشور عزیزمان ایران در حال تکمیل است و ان شاءالله با راه انداری آن، کف خواب در زندان پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ نخواهیم داشت.

مرتضوی را نمی‌توان در کنار دیگر زندانیان نگه داشت / مدیرکل زندان‌های استان تهران

*آیا خرید و فروش جای خواب در زندان ها صحت دارد؟

خیر. شاید فردی روی زمین بخوابد یا کسی که روی تخت خوابیده بخواهد جایش را با دیگری جابه جا کند که این عنوان طبیعی است و اصلا این طور نیست که کسی جای خواب را بخرد یا جایش را واگذار کند.

*چرا حوادثی مانند خودکشی سینا قنبری، سید امامی و … را شاهدیم و اینگونه حوادث مدام در بازداشتگاه ها رخ می دهد؟ آیا کارها مورد نیاز در بازداشتگاه و ندامتگاه ها جهت حفظ جان انسان ها انجام می شود؟

ما از ابتدا بر بازداشتگاه های امنیتی و انتظامی نظارت داشته و داریم. جهت مدیران بازداشتگاه ها دوره های آموزشی را گذاشته ایم. آقای سینا قنبری در بازداشتگاه و در قرنطینه در ساعت ۲:۳۰ بامداد به لحاظ پرسشها شخصی، خودش را در سرویس بهداشتی به دار آویخت. آیا این دست ماست؟ ما چه باید کنیم؟ ما باید در طول شبانه روز، آنقدر نیرو داشته باشیم که هر 15 دقیقه یکبار سرویس های بهداشتی را چک کنیم که این عملی نیست. همچنین اینطور نیست که ما در محیط زندان حوادث را آینده نگری کنیم.

با توجه به کارها پیشگیرانه به وسیله همکارانم در زندان ها تعداد بسیار نادری از خودکشی ها در زندان ها به نتیجه می انجامد. خودکشی زندانیان به علت واکنش‌ها زندانبان یا کمبود زندان نیست بلکه خودکشی آنها به علت پرسشها معنوی و شخصی ارزش هست. آقای سید امامی هم در سرویس بهداشتی خودکشی کرده بود.

* راجع به آزادی حمید صفت توضیح می دهید؟

وضعیت حمید صفت با نظریه پزشکی از قرار بازداشت موقت به قرار وثیقه عوض کردن کرد و در نهایت با وثیقه آزاد شد. هیچ امتیاز خاصی جهت او در نظر گرفته نشد.

*قتل وحید مرادی به چه صورت رخ داد و چگونه چاقو و قمه وارد زندان می شود؟

آقای وحید مرادی در سوابقش حدود ۲۰ تیر خورده است و ۱۳ مورد سابقه ضرب و جرح دارد. طبیعتا این شخص زمانی که وارد زندان می شود، می خواهد رفتارهای قانون گریزش را در زندان عملی کند. ماجرا از این قرار بود که وحید مرادی در سلولش با بقیه زندانیان درگیر می شود و بقیه را مجروح می کند و آنها هم از طریق تیزی به قلبش، او را به قتل می رسانند.

در کلاس های آموزشی که جهت زندانیان می گذاریم، ابزارالات برنده در اختیارشان است و به لحاظ اینکه از محیط مناسب استفاده کنند، کولر در اختیارشان هست. آنها حتی از فلزات کولر و تخت ها و از هر نوع جنسی که در اختیارشان است حتی با قاشق و چنگالی که جهت غذاخوردن در اختیارشان قرار می گیرد، تیزی (وسیله برنده) درست می کنند؛ بنابراین منظور از تیزی شمشیر یا قمه نیست بلکه می تواند از همین چیزهای کوچک هم تیزی درست کنند. ضربه ای که به وحید مرادی زده بودند از همین چیزها یعنی از تیزی های خیلی باریک و کوچک بود. به هر صورت عمده زندانیان رجایی شهر متهم و محکوم به قصاص و اعدام با جرایم خشن و شرکت دهی شده است هستند و طبیعی است که چنین اتفاقاتی رخ دهد.

زمانی که درگیری بین وحید مرادی و دیگر زندانیان شروع می شود تا لحظه فوتش و نیز ورود نیروهای ما، هفت دقیقه زیاد طول نمی کشد. به این صورت که در حیاط درگیر می شوند، از حیاط وارد سالن و در سالن زندان درگیری شدید می شود و اتفاق رخ می دهد، البته دو سه نفر زخمی شده است اند و دو سه نفر هم حسب دستور قضایی بازداشت شدند و در اختیار آگاهی هستند.

*پرونده های نسرین ستوده و هنگامه شهیدی به کجا رسیده است؟

نسرین ستوده و هنگامه شهیدی در حال حاضر در بازداشت هستند.

*دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران اخیرا گفته است که معتادین متجاهر به بازداشتگاه کهریزک انتقال یافته شوند، این بازداشتگاه تعطیل نشده است؟

این بازداشتگاه تعطیل شد و دیگر بازداشتگاه نیست. نیروی انتظامی با ستاد مواد مخدر در حال هماهنگی است که معتادین متجاهر را جهت نگهداری به آنجا انتقال یافته کند. کما اینکه ما در حال حاضر حدود ۱۷۰۰ معتاد متجاهر را در فشافویه نگه می داریم.

*با توجه به اینکه مطرح می شود بعضی از زندانیان پرونده های کلان مانند بابک زنجانی، مهدی هاشمی و … از امتیازات بهتر و شرایط خاصی برخوردارند، اوضاع این متهمان در زندان ها به چه صورت است؟

همه زندانیان جهت ما یکسانند. مهدی هاشمی در بند عمومی است ولی بابک زنجانی به لحاظ مراوات و رفت و آمد زیاد قضایی و به جهت تحقیقات در زندان در جای خاصی نگهداری می شود.

*وضعیت آقای حمیدرضا بقایی معاون اجرایی دولت دهم به چه صورت است؟ آیا او واقعا اعتصاب غذا کرده است؟ مرتضوی دادستان سابق پایتخت کشور عزیزمان ایران کجا نگهداری می شود؟

آقای بقایی در شرایط مناسب و کاملا انسانی در بازداشتگاه اوین نگهداری می شود. در مورد آقای مرتضوی نیز باید بگویم به علت اینکه نمی توان وی را در کنار دیگر زندانیان نگه داشت، در بند ۲۴۱ اوین در حال گذراندن حبس هست. باز هم می گویم که این طور نیست امتیاز خاصی به این زندانیان داده شود.

محمدرضا رحیمی معاون اول دولت دهم هم زندان بود البته به علت بیماری هایی که داشت، نسبت به بقیه زندانیان زیاد مرخصی می آمد. تعداد زیادی از متهمان حتی محکومان سیاسی جهت پزشکان شخصی ارزش باید مدام اعزام شوند، در این موارد قوه قضاییه بسیار مظلوم هست. کسانی که علیه جمهوری اسلامی مدام حرف می زنند و بوق و کرنا راه می اندازند کسانی هستند که با همه امکانات مدام اعزام می شوند. افراد خاص تا می گویند دل درد دارند جهت اینکه اتفاقی جهت آنها نیفتد سریع اعزامشان به بیمارستان انجام می شود.

*آیا محکومیت ۵ نفر از زنان دراویش به حبس طولانی مدت صحت دارد؟

از این عنوان بی اطلاعم. پروسه کاری اعلام محکومیت این است که دادگاه حکم را صادر می کند و به زندان اعلام می نماید و زندان هم آن را به متهم ابلاغ می کند و در سیستم رایانه ای ثبت می شود تا متهم اگر اعتراضی دارد آن را انجام دهد و پرونده اش به دادگاه تجدیدنظر ارسال شود. ما در این پروسه فقط مجری ابلاغ اوراق قضایی هستیم و عنوان را رصد نمی کنیم که احکام چیست.

*بحث انتقال اوین به خارج از شهر به کجا رسید؟

این عنوان را دکتر جهانگیر رییس شرکت زندان ها پیگیری می کند. زندان اوین از نظر ابعادی که دارد جای خوش آب و هوایی است و بسیار بزرگ است و هزینه خرید آن سنگین هست. بعید می دانم که افراد حقیقی بتوانند این کار را انجام دهند. از نظر حقوقی مطالبه گر خرید اوین شهرداری بوده ولی تا این لحظه هنوز به نتیجه کارشناسی نرسیده است لیکن هر کسی که بخواهد اوین را بخرد باید در توافق نامه به نحوی عمل کند که جای مناسب را تهیه و آماده کند تا ما بتوانیم زندانیان را به آنجا انتقال یافته کنیم.

*برای اشتغال زندانیان چه اقداماتی انجام دادید؟

ما در زندان های پایتخت کشور عزیزمان ایران واحد اشتغال داریم و اشتغال زندانیان به میل خود و با حقوق هست. ما هر کسی را نمی توانیم در پروسه اشتغال قرار دهیم لیکن اشتغال ابتدا از حرفه آموزی شروع می شود و آنها را آموزش می دهیم و بعد گواهینامه می گیرند و بعد از آن مشغول می شوند.

قریب به دو هزار نفر در زندان های استان پایتخت کشور عزیزمان ایران و در کارگاه هایی همچون خیاطی، سراجی، نجاری، چاپ، مونتاژ قطعات خودرو، فلزکاری، پرس کارتن، صنایع چوب، فرفوژه، تابلوسازی، گلخانه و ورمی کمپوست مشغول به کارند. در هر کدام از این کارگاه ها حدود ۳۰۰ زندانی مشغولند. قرارداد اشتغال آنها را بنیاد تعاون زندانیان برعهده دارد و ما زندانیان را در اختیار این بنیاد قرار میدهیم و در کارگاه ها کار می کنند و ماحصل کارشان را می فروشند و از این طریق حقوق دریافت می کنند که بخشی از حقوق را خود زندانی و بخشی را به خانواده زندانیان می دهیم.

آموزش در زندان به دو صورت هست. یک روش از طریق فنی و حرفه ای است که مربی از شرکت فنی و حرفه ای می آید و بعد از آموزش از زندانیان امتحان می گیرد و گواهی نامه صادر می کند و در گواهی نامه صادره هم هیچ نشانی از زندان نیست تا زمانی که زندانی آزاد شد، هیچ مشکلی جهت کار نداشته باشد. یک روش آموزش از طریق صنایع دستی و گردشگری است که با میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری هست، مثل تابلوفرش، منبت کاری و …

ناگفته نماند آمار ورودی و خروجی زندانیان به زندان های استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با توجه به تاکیدات ریاست قوه قضاییه و پیگیری دادستان ها و روئسای محترم دادگستری ها زیاد کردن آنچنانی ندارد ولی کم کردن هم نداشته است.

*ارزیابی شما از قرارگرفتن شرکت زندان ها در زیر مجموعه دولت چیست؟

من این عنوان را نشنیدم ولی نظرم این است که هنگامی که زندان، زندانبان و اجرای احکام موضوعش قضایی است باید زیر مجموعه دستگاه قضایی باشد.

*اقدامات فرهنگی شرکت زندان ها جهت زندانیان چیست؟

ما در ماه مبارک رمضان برنامه های فرهنگی زیادی در زندان ها داشتیم و ۳۰ هزار ختم قرآن انجام شد. ۱۵۰۰ نفر حافظ قرآن داریم که از یک تا ۳۰ جزء قرآن را حفظ کرده اند. ما ۱۶ کتابخانه در زندان های پایتخت کشور عزیزمان ایران داریم که تحت نظارت نهاد کتابخانه ها هستند البته ۵۰ کتابخانه نیز در بندهای زندان ها داریم. ۱۴۵ نمازخانه و دارالقران در زندان ها داریم و در هر سه وعده در زندان ها نماز جماعت برگزار می شود. ۷۰ روحانی در زندان های استان پایتخت کشور عزیزمان ایران داریم که به صورت شبانه روزی در زندان ها هستند و در بندها با زندانیان زندگی می کنند و پرسشها آنها را می شنوند.

ما کلاس های پیشگیری از طلاق را جهت همسران زندانیان در سال گذشته اجرا کردیم و ۷۰۰ خانواده زندانیان تحت این کلاس قرار گرفتند. تمام تلاشمان را انجام می دهیم که خدایی نکرده با مشکلی مواجه نشویم. به هر حال آیا می شود در پایتخت کشور عزیزمان ایران جلوی قتل را گرفت؟ آیا می شود جلوی کشیدن مواد را گرفت؟ ما تلاش مان جهت جلوگیری از ورود اشیاء ممنوعه در زندان می کنیم ولی زندانیان به لحاظ پرسشها عدیده ای که دارند گوشی تلفن همراه یا اشیای دیگر را به داخل زندان می برند.

در زندان ها سه نوع ملاقات داریم. یکی از ملاقات ها عمومی است که سالن های بزرگ در زندان هاست و خانواده زندانیان وقت قبلی می گیرند و جهت ملاقات با زندانی ارزش به این سالن ها می آیند. دومین ملاقات مان کابینی است و ملاقات سوم نیز شخصی یا همان شرعی و خانوادگی است و اتاق هایی را با همه تجهیزات به خانواده زندانیان می دهیم تا چند ساعتی با زندانی ارزش باشند.

*آیا اعزام زندانیان با خودروی خاص حمل زندانیان انجام می شود؟

خیر. حمل زندانیان با خودروهای عادی انجام می شود. خودروی خاص حمل زندانیان فقط رونمایی شد، قرار است چند دستگاه از این ماشین خریداری شود و در اختیار شرکت زندان ها قرار گیرد که هنوز انجام نشده است.

گفتنی در سال ۹۶ بیش از ۸۰ هزار نفر زندانی را در پایتخت کشور عزیزمان ایران به مراجع قضایی و بیش از ۱۳ هزار نفر زندانی را به بیمارستان اعزام کردیم. این اعزام ها هزینه های هنگفتی ازلحاظ نیرو و ماشین الات نیاز دارد که با همه کمبودهایمان آن را انجام دادیم. چند روز پیش یکی از زنان دراویش در ندامتگاه شهرری سر و صدا کرد، مگر ما همین یک نفر زن زندانی را داریم؟ هتل که نیست زندان هست، زندان جای محدود هست. ما در بودجه ای که داریم به زندانیان میرسیم و تمام تلاشمان این است که با همه پرسشها بودجه ای که داریم بتوانیم تغذیه خوب به آنها بدهیم.

در بحث دکتر خانواده دولت مبالغی را به پزشکان می دهد که مسلما ما نمی توانیم این هزینه ها را به پزشکان بدهیم. به نظر شما آیا پزشکان حاضرند به زندان فشافویه یا زندان پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ که خارج از پایتخت کشور عزیزمان ایران است بروند؟

*بحث دستبند و پابند الکترونیکی به کجا رسید؟

در حال پیگیری عنوان هستیم. باید موانع آن را برطرف کنیم. اگر بخواهیم ساختن فرهنگ شود باید هزینه هایی را بدهیم.

*آیا مهدکودک در ندامتگاه شهرری ساخته شد؟

قرار است یک مهدکودک کنار ندامتگاه شهرری بسازیم که پیگیریم. الان ما یک سالن مادران در ندامتگاه شهرری داریم که مادران همراه فرزندشان و نیز مادران باردار آنجا نگهداری می شوند. ما علاوه بر این که مدعی هستیم غذا زیر نظر متخصص تغذیه به زندانیان می دهیم دستور هم دادیم که غذا در کانون اصلاح و تربیت و ندامتگاه شهرری بهتر باشد.

*اقدامات انجمن حمایت از زندانیان مرکز جهت زندانیان چیست؟

ما حمایت از زندانیان و خانواده آنها را در دستور کار داریم. با کمک انجمن حمایت زندانیان مرکز حدود ۶۲۹۸ خانواده را تحت پوشش قرار دادیم. علاوه بر انجمن حمایت مرکز، ۱۲ انجمن حمایت در شهرستان ها داریم. ۵۸۰۰ همسر و ۱۶ هزار فرزند زندانی را تحت پوشش داریم. در سال گذشته انجمن حمایت مرکز ۲۰۰ مورد در جهت جلب رضایت شکات اقدام کرد.

ما تقریبا مدعی هستیم که در زندانها بی سواد نداریم لیکن بلافاصله افراد بی سواد که وارد زندان می شوند زیر نظر مربی، آموزش می بینند و باسواد می شوند. ۴۷ نفر معلم و دبیر و ۴۵ استاد دانشگاه در این زمینه با ما همکاری می کنند. دو هزار نفر دانش آموز در حال تحصیلند و ۴۳۰ دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد داریم. همچنین ۲۱ مربی ورزشی در زندان ها، ۶ سالن چند منظوره، سه استخر، سه زورخانه و ۵ سالن کشتی داریم و در طول سال بین زندانیان مسابقه های ورزشی برگزار می شود. ۱۱۱ مددکار اجتماعی داریم که به اوضاع خانوادگی و اجتماعی مددجویان پیگیری می کنند. ۴۷ روانشناس داریم که کار روانشناسی کنترل خشم و اعتیاد و بیماری های خاص زندانیان را برعهده دارند. ۵۴ دکتر عمومی و ۱۵ متخصص و ۱۵۰ کادر پزشکی و ۲۰ رشته صنایع دستی و ۱۰ رشته فنی و حرفه ای نیز داریم. در سال گذشته ۱۹۷۳ نفر در کلاس ها شرکت کردند که از این تعداد ۱۳۰۶ نفر توانستند مدرک اخذ کنند.

واژه های کلیدی: ایران | زندان | پرونده | زندانی | استان تهران | بازداشتگاه اوین | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz