توپ ایران خودرو صندلی میلیون تصویری

توپ: ایران خودرو صندلی میلیون تصویری راننده قیمت خودرو سرگرمی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی دیگر عنوان فقط شخص «سپنتا نیکنام» نیست

موضوع پرونده سپنتا نیکنام دیگر نیاز به یادآوری دوباره ندارد؛ پرونده‌ای که به یکی از چالش‌های پر سر و صدای حقوقی – سیاسی کشور عزیزمان ایران در سال‌های اخیر بدل ش

دیگر عنوان فقط شخص «سپنتا نیکنام» نیست

دیگر عنوان فقط شخص «سپنتا نیکنام» نیست

عبارات مهم : ایران

موضوع پرونده سپنتا نیکنام دیگر نیاز به یادآوری دوباره ندارد؛ پرونده ای که به یکی از چالش های پر سر و صدای حقوقی – سیاسی کشور عزیزمان ایران در سال های اخیر بدل شد.

به گزارش ایسنا، «ایران» در ادامه نوشت: سپنتا نیکنام، مدیر انجمن زرتشتیان یزد و عضو شورای شهر این شهر با شکایت علی اصغر باقری نفر چهل و پنجم شورای شهر یزد و بعد از آن رأی دیوان عدالت اداری از حضور در دوره تازه شورای شهر یزد باز ماند تا آینده عضویتش در شورا بعد از پاسکاری بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به دست مجمع تشخیص مصلحت نظام بیفتد. حالا ولی بیش از سه ماه از ارجاع پرونده عنوان اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام می گذرد و هنوز نیکنام نمی داند که همچنان عضو شورای شهر یزد است یا خیر.

او روز گذشته در یک توئیت اعلام کرد که اگر وظیفه عضویت اقلیت های مذهبی در دوره های آتی شورای شهر مشخص نشود، به شورای شهر نخواهد رفت. موضوعی که بازتاب گسترده ای در رسانه ها و اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … داشت. جهت بررسی عنوان به سراغ سپنتا نیکنام رفتیم تا آنچه بر او در این مدت گذشته را بررسی کنیم. نیکنام البته به علت آنچه دوری از جنجال می خواند، تا به امروز حاضر به گفت وگو با هیچ رسانه ای نشده بود.

مشروح این گفت وگو در ادامه می آید:

شما دیروز در صفحه شخصی خود در توئیتر اعلام کردید «تا زمانی که وظیفه ماجرای عضویت اقلیت ها در دوره های بعد شورای شهر مشخص نشود، به شورای شهر نمی روید»، ماجرای عضویت شما در شورای شهر یکی از موضوعاتی است که در چند سال گذشته به عنوان یکی از پرحاشیه ترین پرونده های حقوقی- سیاسی کشور عزیزمان ایران مطرح شده است هست. این در حالی است که شما یک دوره ۴ ساله در شورای شهر یزد حضور داشتید. می خواهم بدانم چه تصمیمی باعث شد شما در انتخابات شورای شهر عضویت کنید و به شورای شهر بروید؟
در طول تاریخ کشور عزیزمان ایران زرتشتیان هیچ گاه چیزی را خلاف منافع کشور عزیزمان ایران نخواسته و نمی خواهند. در طول تاریخ کشور عزیزمان ایران حتی زمانی که زرتشتی ها در اقلیت بوده اند، یک نشانه زیاد نداشتیم و آن هم اعتلای کشور عزیزمان ایران بوده هست. در دوران قبل از انقلاب زرتشتی ها منشأ اثرات و خدمات زیادی بوده اند و در دوره ۴۰ ساله انقلاب نیز هرجا که نیاز به حضور زرتشتی ها در صحنه بوده، حضور داشته اند. در ۸ سال جنگ تحمیلی هم زرتشتی ها دوشادوش سایر هموطنان جهت دفاع از مرز های کشور جنگیدند و ده ها شهید در این راه جهت ما به یادگار مانده هست. همه این پرسشها باعث شد که من عزمم جهت کمک به پیشرفت شهر یزد زیاد جزم شود. در دوره قبل شورای شهر یزد با اعتماد مردم یزد به شورا راه یافتم ولی همان وقت هم چند ماه طول کشید تا انتخابات شورای شهر یزد تأیید شود تا من وارد شورا شوم.

چرا؟
دلیل این چالش در آن وقت این بود که عضو قبلی شورای شهر نسبت به این حضور من در شورا اعتراض داشت و تلاش های زیادی هم انجام داد ولی بالاخره انتخابات تأیید شد و من به عنوان عضو شورای شهر در دوره چهارم این شورا حضور داشتم. در دوره تازه هم این چالش ها از وقت عضویت در انتخابات وجود داشت ولی در نهایت صلاحیت من تأیید و من باز با اعتماد مردم به شورای شهر راه یافتم. بعد از آن ولی باز این چالش ها تا یک شکایت آن هم به وسیله یکی از نامزد ها که فاصله زیادی تا حضور در شورای شهر داشت، ادامه داشت. من مشروعیتم از رأی مردم یزد است و به همین علت نخواستم در این عنوان به عنوان یک طرف سازنده جنجال حضور داشته باشم و همه چیز را به قانون سپردم.

به هر حال، شکایت از سوی شخصی مطرح شده است که فاصله زیادی تا ورود به شورا داشته هست. علت این شکایت چه بود؟
ایشان در رسانه ای اعلام کرد که علت شکایتش وحشت از خدا بوده هست. سؤال من این است که عضویت در شورای شهر قرار بود چه اتفاقی را رقم بزند که باعث شد از خدا بترسد و شکایت کند؟ به نظرم اگر به خاطر وحشت از خدا باشد، نباید رأی مردم را نادیده گرفت.

بنابراین شما بعد از این شکایت و ابلاغ رأی دیوان در هیچ جلسه ای شرکت نکردید؟
من از اواسط شهریورماه که مراسم تحلیف در دور تازه انجام شد تا نیمه مهرماه در جلسات حضور داشتم و حتی از سوی اعضای شورا به عنوان مدیر کمیسیون برنامه و بودجه شورا گزینش شدم. بعد از آن تاریخ با عنوان شکایت روبه رو شدم و ۱۶ مهرماه بود به خاطر اینکه درگیر این حاشیه ها نشوم، به مرخصی دو ماهه رفتم و بعد از آن دیگر در جلسات حضور نداشتم. تصورم این بود که عنوان این شکایت در همان وقت دو ماهه حل شود و من به شورای شهر برمی گردم ولی متأسفانه این عنوان این گونه نشد و بعد از آن هم من به شورا نرفتم تا آقای سفید، مدیر شورا که اعلام کرده بود اگر عنوان حل نشود استعفا می دهد، مجبور به این کار نشود. تحلیلم این بود که اگر این اتفاق بیفتد و ایشان هم از ریاست شورای شهر استعفا دهد، به رأی مردم یزد لطمه ای دوباره وارد می شود. به همین علت و به احترام رأی مردم یزد خودم در جلسات شورا حضور پیدا نکردم تا ایشان مجبور به استعفا نشود.

در این نزدیک ۷ ماه این پرونده تصویر العمل هایی زیادی در پی داشت ولی آیا هنوز به نتیجه نرسیده است؟
من قبلاً هم در توئیتر نوشتم. آیا واقعاً عزمی جهت حل این مسئله وجود دارد؟ در این هفت ماه من شرمنده بسیاری از رسانه ها و مردم با حمایت هایی که از من داشتند، شده است ام. واقعاً این حجم از همراهی و اتحاد جهت حل عنوان برایم ارزشمند هست. عنوان را هم فراتر از شخص سپنتا نیکنام می دانم و این اتحاد جهت حمایت از حضور همه مردم در صحنه تصمیم سازی واقعاً شگفت انگیز بود و باید از همه کسانی که در این مسیر جهت حل این عنوان قدمی برداشتند، تقدیر کنم. من احساس می کنم این پرونده مشمول گذشت وقت شده است و امیدوارم اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام راجع به این عنوان عالی ترین تصمیم را اتخاذ کنند.

در این دوره شما با هیچ کدام از مسئولان کشور جهت مشورت این عنوان دیدار یا مکاتبه ای داشتید؟
من تلاش کردم که این پرونده روند قانونی خود را طی کند. به همین علت به خاطر اینکه فشار ها باعث نشود که این عنوان با چالش زیاد روبه رو شود، تلاش کردم کمتر در به وجود آمدن این چالش سهیم باشم. البته در این بین آقای سفید، مدیر شورای شهر یزد و سایر همکارانم در این شورا و بعد از آن شورای عالی استان ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و رسانه ها پیگیر این عنوان بودند. برایم بسیار دلگرم کننده بود که اعضای شورای شهر شهر های دیگر کشور نیز نسبت به این عنوان تصویر العمل نشان دادند. من به این حمایت ها دلگرم بودم و ملاک کار را همین پیگیری ها قرار دادم. بجز اینها من خودم مشورت مشخصی از جمله نوشتن نامه به مقامات یا نهادها نداشته ام.

پیش از این اعلام کرده بودید که بر اساس قانون شوراها وقت ۶ ماهه غیبت در جلسات شورای شهر رو به آخر است و دلواپس بودید که نکند با آخر یافتن این وقت عنوان عضویت شما هم با مسئله روبه رو شود.
درست هست. اینکه گفتم دلواپس حل شدن این پرونده به دست وقت بودم دلیلش همین عنوان هست. بر اساس قانون شوراها اگر یک عضو شورا ۶ ماه در جلسات شورای شهر حضور نیابد خود به خود عضویتش در شورای شهر لغو می شود. البته راجع به این عنوان دو نظر وجود دارد. عده ای که به دنبال عدم حضور اقلیت ها در شوراهای شهر هستند، معتقدند که این عنوان مشمول بر حال من هم می شود و نظر حقوقی دیگری می گوید به این علت که من با حکم دیوان از رفتن به جلسات تا حل پرونده منع شده است ام با حکم دیوان هم در صورت حل عنوان به شورا برمی گردم و این قانون مشمول بر حال من نمی شود. در هر صورت ۷ ماه یک عضو شورای شهر از حضور در جلسات شورای شهر به عنوان پارلمان محلی محروم شده است و فکر کنم بیش از این نیز به صلاح نباشد که این پرونده مسکوت بماند.

این پرونده بعد از بررسی در مجلس و پاسخ منفی شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت. از پیگیری این پرونده در مجمع تشخیص خبری دارید؟
از بررسی این پرونده در مجمع تشخیص اطلاع زیادی ندارم. ولی بر اساس آنچه که در رسانه ها از پیگیری هایی که اعضای مجمع داشتند، به نظر می رسد که این پرونده در دو کمیته مجمع در حال بررسی هست. بر اساس اطلاعاتی که من دارم، این عنوان در کمیته سیاسی با نظر مثبت به نتیجه رسیده است ولی هنوز کمیته حقوقی و قضایی در مورد حضور من به جمع بندی نرسیده و به همین علت است که این پرونده هنوز به صحن مجمع تشخیص جهت تصویب نهایی نرسیده هست. البته پیگیری هایی هم از سوی شورای شهر یزد در حال انجام هست. حتی دیدم که آقای مطهری نایب مدیر مجلس نیز در اظهار نظری اعلام کرد پیگیر ملاقات با مدیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هست. امیدوارم که اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام معیار و اساس کار خود را رأی مردم قرار دهند و بزودی شاهد حل حضور اقلیت ها در عرصه های تصمیم سازی و تصمیم گیری باشیم.

در آخرین اظهار نظری که داشتید، اعلام کردید که عنوان دیگر عضویت شما در شورای شهر نیست و عنوان حقوق اقلیت هاست و گفته اید تا زمانی که وظیفه عضویت اقلیت ها در شورای شهر مشخص نشود، به شورای شهر برنمی گردید. علت این اظهار نظر چیست؟
ببینید من اعتقاد دارم همه کسانی که قلبشان جهت این مرز و بوم اهورایی می تپد، حق همکاری جهت پیشرفت آن را دارند. بر اساس بعضی خبر ها و تحلیل ها امکان دارد که مجمع تشخیص مصلحت نظام بخواهد عنوان عضویت من به عنوان سپنتا نیکنام را جهت عضویت در دوره فعلی حل کند تا من به شورای شهر برگردم و بررسی عضویت اقلیت ها در شورای شهر را- که مصوبه مجلس است- به بعد موکول کند. بنابراین اعتقاد دارم که دیگر عنوان حل پرونده شخص سپنتا نیکنام نیست بلکه باید از حق همکاری اقلیت های مذهبی در توسعه کشور دفاع کرد. اینکه من بخواهم نخستین و آخرین عضو اقلیتی باشم که در شورای شهر حضور داشته باشم، ناراحت کننده است و به همین علت اگر قرار باشد که فقط عنوان پرونده عضویت من در شورای شهر حل شود و بررسی پرونده حضور اقلیت ها در دوره های آتی شورای شهر به بعد موکول شود، من به شورای شهر نخواهم رفت تا عنوان حضور اقلیت ها حل شود و اقلیت ها بتوانند مانند سایر ایرانی ها در توسعه کشور عزیزمان ایران سهیم باشند.

دیگر عنوان فقط شخص «سپنتا نیکنام» نیست

من تا به امروز چون عنوان شخص خودم بود اقدامی انجام ندادم، ولی با توجه به پیگیری ها و حمایت هایی که از سوی نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر و رسانه ها و مردم کشور عزیزمان ایران صورت گرفته، با تمام توان پیگیر عضویت اقلیت ها در شورای شهر و دِه خواهم شد و در این زمینه هر کار که از دستم بربیاید، انجام خواهم داد و مورد نیاز باشد با مسئولان کشور هم مکاتبه می کنم. حرف من این است که همه شهروندان کشور عزیزمان ایران حق بر شهر و کشور دارند و نباید این حق از کسی گرفته شود.

با این حساب شما می گویید حضور شما در شورای شهر در صورت حل عنوان پرونده شما از سوی مجمع تشخیص منوط به تصمیم این مجمع جهت حضور اقلیت های مذهبی در دوره های آینده می شود. درست است؟
بله. به نظرم این نه تنها خواسته من بلکه خواسته همه کسانی است که تا به امروز پیگیر عنوان این پرونده بوده اند. یعنی مسئله فقط سپنتا نیکنام نبوده بلکه عنوان ممنوعیت حضور اقلیت های دینی در شوراهای شهر بوده است.

اما بعضی افراد هم راجع به عدم حضور شما اظهار نظر هایی کردند. آقای سفید، مدیر شورای شهر یزد در صحن شورا اعلام کرده بود که اگر سپنتا به شورای شهر برنگردد، از ریاست شورای شهر استعفا می دهم. با ایشان هم راجع به این تصمیم مشورت کرده اید؟
بله. آقای سفید با این تصمیم من زیاد موافق نبود ولی من به آینده فکر می کنم. من دو فرزند دارم که قرار است آنها نیز در این کشور زندگی کنند و باید بتوانم فردا به آنها راجع به تصمیمی که گرفتم، پاسخگو باشم. ضمن اینکه من هم اکنون ریاست انجمن زرتشتیان یزد را برعهده دارم و از سویی باید نسبت به هم کیشانم نیز پاسخگو باشم.

امیدوارم که این مسأله به صورت تمام و کمال جهت اقلیت های مذهبی حل شود و نیازی به نرفتن من به شورای شهر نباشد. ولی اگر قرار باشد حق همکاری در دوره های بعد از اقلیت ها گرفته شود، من از آقای سفید هم خواهش کردم و باز هم می گویم که در تصمیم خود جهت استعفا از ریاست شورای شهر تجدید نظر کند.

واژه های کلیدی: ایران | پرونده | ایرانی | شورای شهر | مجلس شورای اسلامی | انتخابات شورای شهر | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz